Dom jednorodzinny do 70 m2 wolno będzie postawić na działce o powierzchni już 500 mkw., czyli dwukrotnie mniejszej niż pierwotnie zakładano. Urzędnik nie sprawdzi czy zgłoszenie budowy domu jest zgodne z miejscowym planem oraz warunkami technicznymi. Takie propozycje uproszczeń zawiera projekt noweli prawa budowlanego, który wczoraj przyjął rząd. Dziś trafił on do Sejmu.

Budowa na mniejszej działce 
Chodzi o projekt nowelizacji dwóch ustaw: prawa budowalnego oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Realizuje on założenia Polskiego Ładu. Dzięki nim inwestor w łatwy i prosty sposób ma wybudować nieduży dom jednorodzinny na własne potrzeby.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje więc wprowadzenie możliwości budowy wolnostojących domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze zgłoszenia – ale tylko małych domów do 70 mkw. z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nie przekraczającej 90 mkw.

Jeden taki dom miał powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 mkw. Takie były pierwotne plany resortu rozwoju. W jego nowej wersji projekt zezwala na budowę na parceli o połowę mniejszej, czyli na 500 mkw.

Urzędnik nie sprawdzi zgodności z przepisami
W nowej wersji projekt zawiera również bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Mianowicie urzędnik nie będzie  musiał sprawdzać zgodności zgłoszenia budowy domu z wieloma  przepisami (w tym techniczno-budowlanymi oraz planem zagospodarowania) Dopuszcza także możliwość budowy od razu po złożeniu zgłoszenia.

Dwie kategorie domów letniskowych
Projekt dzieli budynki rekreacji indywidualnych realizowane na zgłoszenie na dwie kategorie – o powierzchni: do 35 m.kw. i  do 70 m.kw., przy czym w przypadku tych drugich rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m. 

żródło; Prawo.pl