Mniej pieniędzy dla Ochotniczych Straży Pożarnych na mundury, szkolenia, prace z młodzieżą i propagowanie bezpieczeństwa – taki może być efekt proponowanej nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przyjął stanowisko, w którym wyraźnie protestuje przeciwko nowelizacji. Zdaniem przedstawicieli środowiska to niepotrzebna centralizacja i pozbawianie ich samodzielności. Ustawa jest już w senacie.

W związku z wpłynięciem do Senatu RP nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej (numer druku 490) Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej złożył na ręce Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oficjalne negatywne stanowisko wobec aktu.

 Zdaniem ZOSP proponowane zmiany nie mają uzasadnienia merytorycznego, ponieważ dotychczasowy stan regulacji prawnych bardzo dobrze sprawdził się w praktyce funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Podkreśla się również, że Ochotnicze Straże Pożarne finansowane są przede wszystkim ze środków samorządów gminnych przy wsparciu środkami publicznymi z budżetu państwa, środkami samorządu województw oraz dodatkowo środkami przekazywanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe (środki niepubliczne) za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych dla OSP wyłącznie na cele związane z ochroną przeciwpożarową.

 

I ten ostatni punkt zmienia proponowana nowelizacja ustawy. W wyniku proponowanych zmian ustawy o ochronie przeciwpożarowej środki firm ubezpieczeniowych przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej będzie dzielił Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej. Wnioskowane zmiany spowodują, że Ochotnicze Straże Pożarne nie otrzymają również dofinansowania do zakupu mundurów strażackich, nie będą organizowane szkolenia z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz ograniczone zostaną możliwości pracy z młodzieżą pożarniczą.

 

W trakcie dyskusji na komisji senackiej Piotr Florek zwrócił uwagę, że dotychczasowy sposób podziału środków firm ubezpieczeniowych (nie będących pieniędzmi budżetowymi) opierał się na liczbie OSP w danym województwie, a podziału środków dokonywał Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP. Dodał, że system ratowniczy świetnie funkcjonuje i przedstawione zmiany są zbędne.

 

Zdaniem ZOSP RP zmiana ustawy o ochronie przeciwpożarowej w sposób drastyczny i nieuzasadniony narusza suwerenność strażackiego samorządu. Proponowane zapisy powodują zagrożenie, że Ochotnicze Straże Pożarne nie będą otrzymywać dofinansowania na takie działania jak:

 

  • zakup mundurów strażackich (mundury koszarowe, mundury wyjściowe, kurtki, czapki, koszule itp.),
  • szkolenia z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,
  • propagowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a szczególnie pracę z młodzieżą, umundurowanie Młodzieżowych Drużyn Przeciwpożarowych, zawody, turnieje, konkursy.

 

ZOSP RP zrzesza obecnie ponad 16 tys. OSP i jest tworzony przez przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.