NOWELIZACJA_KPA 

Usprawnienie i przyśpieszenie procedur administracyjnych, stworzenie ram dla bardziej partnerskich relacji między obywatelami i administracją oraz zapewnienie adekwatności kar administracyjnych przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało broszurę wyjaśniającą zmiany, które wprowadza w procedurze administracyjnej Ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw.

Resort podkreślił w opracowaniu, że nowelizacja KPA wprowadza kilka rozwiązań, które pozwolą szybciej uzyskać ostateczną decyzję organu administracji. Do najważniejszych zmian zaliczono m.in. wprowadzenie możliwości zaskarżenia bezczynności organów lub przewlekłości postępowania za pomocą ponaglenia, umożliwienie zaskarżenia decyzji kasatoryjnych w specjalnej przyśpieszonej procedurze oraz zezwolenie na złożenie skargi do sądu administracyjnego bez składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Nową formułę zaskarżeń oceniał w kwietniu radca prawny Konrad Młynkiewicz. „Gdy przedsiębiorca będzie chciał zaskarżyć uchwałę dotyczącą np. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie będzie musiał, tak jak obecnie, składać w gminie wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Od razu będzie mógł zaskarżyć sprawę do sądu administracyjnego. To kolejny przykład zmniejszania obostrzeń, dążenia do przyspieszenia procedur dotyczących załatwienia spraw administracyjnych” – wskazał.

Jak poinformowało ministerstwo, nowelizacja KPA wprowadza również ogólne zasady dotyczące administracyjnych kar pieniężnych, czyli sankcji finansowych nakładanych decyzją administracyjną.

W opracowaniu resortu zapewniono również, że „od 1 czerwca 2017 r. będą funkcjonować jednolite standardy wymierzania i nakładania kar, a także udzielania ulg w ich wykonaniu. Zapewni to odpowiednią do rodzaju i wagi naruszenia prawa reakcję organów na nieprzestrzeganie obowiązków administracyjnych”.

W opinii ministerstwa większą adekwatność kar będzie można uzyskać poprzez m.in. wskazanie okoliczności, które organ powinien wziąć pod uwagę wymierzając wysokość kary, określenie sytuacji, w których organ może albo musi odstąpić od kary oraz określenie zasad udzielania ulg w zapłacie kar.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego jest częścią pakietu 100 zmian dla firm autorstwa Ministerstwa Rozwoju. Celem pakietu jest ułatwienie prowadzenia biznesu w Polsce.

Pełny tekst broszury „Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Czego dotyczą zmiany i jak je stosować?” w załączniku.